Új jelszó kérése
Keress minket facebookon
MTI

Női kosárlabda Eb - Győzelemmel búcsúztak a magyarok
Női kosárlabda Eb - Győzelemmel búcsúztak a magyarokSopron, 2015. június 15., hétfő (MTI; MTI Fotó: Illyés Tibor) - A szlovákok elleni 12 pontos győzelemmel búcsúzott a magyar válogatott a Romániával közös rendezésű, 35. női kosárlabda Európa-bajnokságtól. Az már korábban eldőlt, hogy a magyarok nem jutnak tovább a győri középdöntőbe.

Eredmény, 4. forduló, D csoport:
Magyarország-Szlovákia 86-74 (24-13, 23-14, 23-22, 16-25)
----------------------------------------------------------
A legjobb magyar dobók: Quigley 26, Krivacsevics 20, Vajda 20

Az előzőleg a svédekkel, a litvánokkal és a címvédő spanyolokkal szemben is alulmaradt hazai válogatott negyedik ellenfelének, a szlovák csapatnak a 90-es években volt a fénykora: akkor sorozatban négyszer jutott Eb-elődöntőbe, 1993-ban bronz, 1997-ben pedig ezüstéremmel zárt. A mostani csapat vezére a honosított amerikai irányító, Kristi Toliver, a soproniak számára pedig régi ismerős volt a városban két évig légióskodó, 35 esztendős Zuzana Zirkova. Stefan Svitek szövetségi kapitány együttese - aki éppen honfitársai ellen vezette a magyarokat - Toliver remeklése miatt 9-2-es hátrányba került, ám ekkor jött Vajda Anna, és 12 pontjával megfordította az állást. A 20-2-es (!) hazai roham alaposan feltüzelte a Novomatic Aréna közönségét, az előző napok sikertelensége után szokatlan látvány volt a 12. percben a nagyórán álló 31-13. Az ellenfél azonban nem hagyta magát, és Martina Kissova révén 11 pontra felzárkózott. Válaszul az idén a Sopronnal bajnok Krivacsevics Tijána és a honosított Quilgey Allie is utolérte Vajdát a dobótáblázaton, s ekkor már 20 pontra elhúztak a magyarok (45-25). A nagyszünetben 47-27 volt az állás. Térfélcsere után maradt a 15-20 pontos különbség, noha Vajda négy személyi hibával a kispadra kényszerült. A távollétében Quigley és Krivacsevics szórta a kosarakat. Az előny a 28. percben 23 pontra nőtt (68-45), a Svitek-gárda ekkor már túlszárnyalta az előző találkozókon 40 perc alatt dobott teljesítményét (63, 66, 46 pont). A 70-49-ről induló zárószakaszban a már továbbjutott szlovákok visszazárkóztak öt pontra (75-70), ám a soproni közönség végül három vereség után hazai győzelemnek tapsolhatott. Az már vasárnap eldőlt, hogy a magyarok nem végeznek a D csoport első három helyén, tehát nem jutnak tovább a győri középdöntőbe, és a 14-20. helyen fejezik be az Eb-t. A magyar együttes Európa-bajnokságokon 12 év után nyert meccset, előzőleg ugyanis 2003-ban, Görögországban győzött. Azóta csak 2009-ben jutott ki Eb-re, akkor pedig három vereséggel búcsúzott Lettországban. "Ma is voltak hullámvölgyek, de ma mi nyertünk - kezdte értékelését Stefan Svitek szövetségi kapitány. - Az egyik szemem sír, a másik nevet, mert győztünk ugyan, és időnként közel álltunk a továbbjutáshoz, de végül nem mehetünk Győrbe. A svédek és a litvánok ellen is mindent megpróbáltunk, az ingadozó teljesítmény miatt talán felkérünk pszichológust is a jövőben. A távolabbi folytatás szempontjából fontos ez a mai győzelem." "Csalódott vagyok, jobbat érdemeltünk - jelentette ki Vajda Anna. - Felálltunk a padlóról, a szurkolókért és mindenkiért küzdöttünk, s ma megmutattuk, hogy tudunk kosarazni. A mai sikert nem fognám a tét nélküliségre, én speciel szeretek teher alatt játszani, részemről biztosan nem ezen múlt."