Sopron On-line
Navigáció
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése
Keress minket facebookon
sopronfest

balaton sound

efott

művészetek völgye

sziget

tábor fesztivál

strand fesztivál

MTI

A magyar kultúra napja - Programok a fertődi Esterházy-kastélyban
A magyar kultúra napja - Programok a fertődi Esterházy-kastélybanSopron, 2017. január 20., péntek (MTI) - Az Esterházy-családnak és a fertődi Esterházy-kastélynak a magyar kultúrához és közművelődéshez való viszonyát mutatják be tematikus tárlatvezetéseken vasárnap 10 és 16 óra között - tájékoztatta a kastély-komplexumot fenntartó Nistema Kft. az MTI-t. A közlemény szerint Az eltűnt idő nyomában című kiállítás 470 műtárgyat sorakoztat fel, amelyek egykor a család tulajdonát képezték. A műtárgyak, köztük bútorok, festmények, órák között világszínvonalú iparművészeti remekek és a kastély eredeti enteriőrjének, illetve a kor művészetének általános színvonalát és jellegét tükröző darabok is fellelhetők. A tárgyak többsége magyar és külföldi magángyűjteményekből származik.

Az 1957-ben megkezdődött kastély-helyreállítás során az épület 126 szobájából a középső részen rendeztek be múzeumot. Az álladó kiállítás a kastély központi enteriőrében található, amelynek felújítása, illetve restaurálása 2005-ben kezdődött, s ma is folyamatban van. A tájékoztatás felidézi: az Esterházyak folyamatosan jelen voltak a magyar kultúra életben, akik között voltak művészetszeretők, műgyűjtők, muzsikusok és írók.

Eszterházán működött a Magyar Nemesi Testőrgárda tisztképzője, ahol Bessenyei György tanította az irodalmat. A családból kiemelkedik Esterházy Fényes Miklós, aki 1762-től egészen haláláig, 1790-ig, 28 éven keresztül folyamatosan szépítette és bővítette udvartartását, amelynek végeredménye Közép-Európa egyik kulturális központja lett: mindennaposak voltak a fényűző ünnepségek, a bálok, az operaelőadások, bábjátékok. Francia és olasz balett-táncosokat, német színtársulatokat foglalkoztatott, európai hírű zenekara élén pedig Joseph Haydn állt, mint a hercegi udvar karmestere és zeneszerzője.

Eszterházán két színház is felépült: az operaház a nyugati, a bábszínház a keleti oldalon. A herceg a korszak egyik legjelentősebb színházi központjából, Milánóból fogadott szolgálatába díszlet- és jelmeztervezőt, Pietro Travagliát. A 19. században a zenéről áttevődött a súlypont a gyűjtésre: II. Miklós, Esterházy "Fényes" Miklós unokája folytatta nagyapja kulturális tevékenységét és tovább gyarapította az Esterházy-képtárat. Mint a kor egyik kiváló műgyűjtője és szakértője, ezernél is több festményt, 3500 rajzot és mintegy ötvenezer metszetet vásárolt Bécsben, Itáliában, Franciaországban és Angliában. A festménygyűjteményt 1871-ben megvásárolta a magyar állam, amellyel létrehozta az Országos Képtárat, a Szépművészeti Múzeum jogelődjét.
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be.

Még nem értékelték