Sopron On-line
Navigáció
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése
Keress minket facebookon
sopronfest

balaton sound

efott

művészetek völgye

sziget

tábor fesztivál

strand fesztivál

MTI

Zalában több program lesz a népi kézműves alkotóházak és műhelygalériák hétvégéjén
Zalában több program lesz a népi kézműves alkotóházak és műhelygalériák hétvégéjénZalaegerszeg, 2017. március 29., szerda (MTI) - Zala megyében színes programkínálattal, mesterség-bemutatókkal, kiállításokkal, előadásokkal várják a látogatókat a népi kézműves alkotóházak és műhelygalériák hétvégéjén. Péntektől vasárnapig megnyílnak az alkotóházak, a műhelyek kapui, a mesterek a népi kézművesség egész sorát bemutatják. A kézművesség összekovácsol mottó jegyében szervezett országos programsorozat célja, hogy a látogatók megismerjék a műhelyekben zajló munkát és ezen keresztül a helyi kézművesség hagyományait és értékeit - mondta el a Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesületének elnöke az MTI-nek.

Prokné Tirner Gyöngyi hozzáfűzte: műhelygalériák és az alkotóházak a tradicionális népi kézművesség megőrzésének, továbbadásának, valamint megújításának a helyszínei. Zalaegerszegen a Gébárti-tó partján emelt Kézművesek Házában három napon át változatos programokkal várják az érdeklődőket: a látogatók betekintést nyerhetnek a Zala Megyei Népművészeti Egyesület tevékenységébe, az alkotóközösségek (bőrtárgykészítő-, fazekas és kosárfonószakkör) nyitott foglalkozásokon mutatkoznak be.

Pénteken Életük a népművészet címmel nyílik vitrinkiállítás Kovács Zoltánné hímes tojásíró és Kovács Zoltán faműves munkáiból. A népi iparművész faragott tárgyaiban megjelenik a nyugat-dunántúli pásztorművészet jellegzetes díszítő technikája, a spanyolozás. Szombaton Gömöri János soproni régész a kovácsművesség nyugat-dunántúli hagyományairól tart előadást. A további programok a húsvéti-ünnepkörhöz kapcsolódnak: a hímes tojásokat Mura-menti és Keszthely környéki minták alapján díszítik majd. Keszthelyen a Népművészeti Alkotóházban Kovács Zoltánné népi iparművész segíti hímes tojások díszítésében. A programsorozat keretében kiállítás nyílik az alkotóházban működő szakkörök alkotásaiból.

A munkabemutatóval egybekötött előadáson a kéregedény készítés hagyományairól, valamit a mai felhasználási lehetőségeiről esik szó. Egy másik előadás témája a Kis-Balaton környéki népviselet, a viselethez tartozó díszes főkötő, a gyöngyös necc lesz. A keszthelyi Kályhák Házában Szalai Imre kályha-makett kiállításra és fazekasműhelybe invitálja a látogatókat. Az országos programsorozathoz a népi kézműves műhelyek is csatlakoztak: Zalaszentbalázson Takács István kovácsműhelyében damaszkolt késpenge készül, míg Lentiben Hácskó Imréné a hetési szőttes hagyományait, jellegzetes mintáit mutatja be. Aki kedvet kap, akár szövőszékbe is ülhet és kipróbálhatja a mesterség fogásait.

Zalaszentgróton Csiszár Tibor a kovácsműhelyét nyitja meg a látogatók előtt. Csiszár Tiborné műhelyében perecek sülnek, emellett a vendégek betekintést nyerhetnek a tojáskarcolás, mézeskalács-készítés és díszítés rejtelmeibe. Alsópáhokon a Sártekerő
Fazekasműhelyében Czibor Imre az agyagedény készítés folyamatát mutatja be. A látogatóknak agyagozáskor lehetőséget ad a saját elképzeléseik megvalósítása is, vagyis arra, hogy fantáziájuk alapján alkossanak agyagedényeket.
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be.

Még nem értékelték