Sopron On-line
Navigáció
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése
Keress minket facebookon
sopronfest

balaton sound

efott

művészetek völgye

sziget

tábor fesztivál

strand fesztivál

MTI

ÚJ VIZSGÁLATOK BIZONYÍTJÁK: AZ ŐSKORBAN NAGYOBB VOLT A FÉRFIAK-NŐK KÖZTI EGYENLŐSÉG
ÚJ VIZSGÁLATOK BIZONYÍTJÁK:  AZ ŐSKORBAN NAGYOBB VOLT A FÉRFIAK-NŐK KÖZTI EGYENLŐSÉGAz utóbbi pár évben egyre több bizonyíték dönti meg az évszázados status quót: az őskorban a nők nem csupán gyűjtögettek, amíg a férfiak vadásztak. Március 8-án, a nemzetközi nőnapon a Viasat History csatorna 22:05-kor tűzi műsorra azt a dokumentumfilmet, ami utánajárva a kérdéskörnek, megcáfolja eredeti történelmi ismereteinket. A csontok rejtélye: Nemek forradalma című dokumentumfilm többek között kriminalisztikában alkalmazott módszerekkel is vizsgálja, hogy az őskorban valóban csak a férfiak feladata volt-e a hússzerzés, hogy volt-e női hadvezérük a vikingeknek, és hogy valójában melyik nem kezéhez fűződik a barlangrajz.

Új kutatási módszer, új felfedezések. A korabeli leletek és társadalmi berögződések szerint is a köztudatban az terjedt el, hogy a nemi szerepek már évezredekkel ezelőtt leosztásra kerültek. Ám manapság már nem csak a sírok és települések megtalált romjai engednek bepillantást a múltba, hanem például az akkor élt emberek maradványai is megvizsgálhatók – ez pedig árulkodik korról, nemről, egészségi állapotról, sőt akár étkezési szokásokról is. Mindez új felfedezéseknek enged teret.

A gyengébbik nem? A vikingek máshogy gondolják. Björkö szigetén, a mai Svédországban a XIX. században egy több mint ezeréves sírkamrát tártak fel, amelyben – az ott található fegyverekből és lovak maradványából következtetve – egy hadvezér nyugodott. Nos, a titulus talán stimmel, de az a feltételezés, hogy ez a magas rangú viking férfi volt, már nem! Egy 2017-es DNS-vizsgálat során ugyanis kiderült, hogy a sírhelyben talált csontváz egy nőé. Egy női harcos és vezető a férfiak uralta világban? Kétségkívül szenzáció.

Újkori berögződések, kőkori bizonyítékok. A kutatók sokáig azt hangoztatták, hogy az első művészek is a férfiak közül kerültek ki. A feltételezés onnan indul, hogy a barlangrajzok zöme vadászjelenetet ábrázol, és mivel a férfiak vadásztak, nyilván ezeket az akár 35 000 éves rajzokat is ők készítették. Ez azonban tévedés. Az alkotók a falon hagyták a kézlenyomatukat aláírás gyanánt, és mivel a legújabb módszerek szerint a kézfej mérete és alakja alapján megállapítható a nem, így angol tudósok igazságügyi biológus szakértők segítségével, valamint több mint 200 férfi és nő kezéről vett minta alapján kikövetkeztették, hogy az alkotók között nők is voltak, azaz a művészet hajnalán nem voltak nemek közötti különbségek. A csontok rejtélye: Nemek forradalma rávilágít arra is, hogy bizonyos bronzkori társadalmakban a nők voltak azok, akik vándoroltak: ők alapítottak új családokat, ők vitték tovább a kultúrát és a tudást, ugyanakkor az is kiderül, milyen földrajzi és emberi tényezők vezettek oda, hogy a férfiak és nők ősi egyenlősége végül felboruljon, és megágyazzon korunk konvencióinak.
Még nem küldtek hozzászólást
Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be.

Még nem értékelték